Q&A // NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co oznaczają symbole AL, CB, VL, VTL, TL, HL, PB przy nazwach latarek?


Symbole przy nazwach latarek oznaczają typ latarki. AL to niewielkie latarki rekreacyjne oraz do kompaktowych zestawów photo/video. Przykład: AL1200XWPII CB to latarki do fotografii podwodnej i video z nową diodą COB Light o ciepłej barwie światła 5000K. Przykład: CB15000P VL to Video Light, czyli mocne oświetlenie do video i fotografii podwodnej. Latarki z tej serii posiadają kąty świecenia 120°, a najmocniejsze modele nawet 160°. Przykład: VL10000P VTL to latarki, w których możemy operować zarówno trybem ze skupionym światłem (10°) jak i rozproszonym (120°). Przykład: VTL3800P TL to Technical Light, czyli latarki ze skupionym kątem świecenia 10°. Przykład: TL4800P HL to Head Light, czyli czołowe latarki nurkowe, również wodoszczelne. Przykład: HL 1000N PB to latarki do fotografii podwodnej i video z wbudowanymi dodatkowymi niebieskiemi diodami idealnymi do fluorodivingu. Przykład: VL10000PB RC to symbol w nazwie mieszczący się na końcu modelu. Oznacza latarki z serii Remote Control, które posiadają opcję zamontowania kabla optycznego oraz specjalnego pilota sterującego. Przykład: CB15000PRC PP to symbol w nazwie mieszczący się na końcu modelu. Oznacza latarkę z serii RC oraz pilot sterujący i kabel optyczny, które są w zestawie. Przykład: CB10000PRC-PP
Co oznacza tryb TRICOLOR?


Tryb TRICOLOR oznacza, że latarka posiada wbudowane diody LED w 3 kolorach. Biały zimny (6500K), biały ciepły (5500K) oraz czerwony. Tryby i kolory zmieniamy jednym przyciskiem.
Z jakiego rodzaju diod korzystają latarki?


W latarkach Big Blue montowane są diody LED - białe XML, czerwone i niebieskie XPE oraz w modelach z serii CB dioda COB LED
Jak głęboko mogę zanurkować z latarkami Big Blue?


Oficjalnie z latarkami można zanurkować na głębokość 100 m, a w niektórych modelach do 150 m. Według informacji producenta najmocniejsze modele były nawet na głębokości 500 m!
Czy woda nie dostanie się do środka latarki?


Latarki są chronione podwójnymi O-ringami, które skutecznie zapobiegają napływaniu wody. Pamiętaj aby przed nurkowaniem mocno dokręcić główkę latarki.
Co otrzymuję w zestawie z latarką?


W zależności od modelu z latarką otrzymyjemy różne akcesoria. W standardzie otrzymujemy akumulator, odpowiednią ładowarkę oraz linkę. W niektórych modelach otrzymujemy różne typy mocowań, uchwytów lub filtrów. Szczegółowe opisy tego co znajduje się w zestawie z daną latarką znajdziesz na naszej stronie. Dodatkowo od sezonu 2019 każdy model pakowany jest w wodoszczelny worek lub walizkę ochronną.
Jak uruchamić i zmienić tryb pracy latarki?


Latarkę uruchamiamy i zmieniamy tryby jednym dużym przyciskiem, (pamiętaj aby mocno dokręcić główkę) w który wbudowano również sygnalizator stanu baterii. W modelach które mają zmienny kąt świecenia, przełączamy się pomiędzy nimi przytrzymując przycisk przez ok. 2 sekundy. Z kolei w latarkach, które posiadają dodatkowe czerwone diody, aby skorzystać z tego trybu należy dwukrotnie szybko wcisnąć przycisk. Żeby powrócić do normalnego trybu wciśnij przycisk raz. Aby wyłączyć latarkę odczekaj 1 sekundę po wybraniu trybu i naciśnij raz przycisk lub po przejściu wszystkich trybów, kolejne wciśnięcie wyłączy latarkę.
Jak działa sygnalizator stanu baterii wbudowany w przycisk?


Sygnalizator umieszczono wokół przycisku włączającego. Świeci on w 3 kolorach i sygnalizuje nam stan baterii podczas nurkowania. Odpowiednio niebieski -> zielony -> czerwony -> czerwony flash. Gdy przycisk zaczyna migać na czerwono oznacza to, że akumulator jest na wyczerapniu i należy go naładować.
Po czym poznam, że akumulator jest w pełni naładowany?


Na ładowarce umieszczono diodę, która świecąc na zielono informuje nas o pełny naładowaniu akumulatora. Naładowanie wyczerpanego akmulatora zajmuje ok. 2 – 3 godzin
Ile czasu pracuje w pełni naładowany akumulator?


W pełni naładowany akumulator w zależności od modelu starcza średnio na 2 godziny pracy na najmocniejszym trybie. W wersjach z kanistrem w kilku modelach czas pracy oscyluje w granicach 6-7 godzin na najmocniejszym trybie.
Jak dbać o żywotność akumulatora?


By akumulator służył nam jak najdłużej po nurkowaniach należy odkręcić delikatnie główkę tak by nie można było uruchomić latarki. Gdy przerwa od korzystania z latarki będzie dłuższa należy wyciągnąć akumulator z latarki.
Po dłuższej przerwie od nurkowania latarka nie działa. Dlaczego?


Najprawdopodobniej po nurkowaniu latarka nie została rozkręcona i akumulator został rozformatowany.
Zaczynam przygodę z fotografią podwodną. Jakie światło powinienem wybrać?


Dla początkujących polecamy niewielkie modele, które sprawdzą się idealnie z kamerkami sportowymi typu GoPro np. AL1200WPII, 1200XWPII, AL2600XWPII, AL1800XWPII, czy VL4200P. Dla bardziej zaawansowanych fotografów podwodnych polecamy mocne oświetlenie takie z wbudowanymi dodatkowymi czerwonymi diodami - m.in. VL8000P MAX, VL10000P, CB10000P lub najmonicjesze w ofercie VL15000P Pro mini Tricolor, CB30000P, VL33000P II, które posiądają bardzo szeroki kąt świecenia, aż 160°. Od sezonu 2020 dostępna jest także najmocniejsza lampa o mocy 60000 lumenów do oświetlenia jaskiń i całego planu. W nowym sezonie pojawiły się także latarki z serii PB m.in. CB6500P, VL10000PB z wbudowanymi niebieskimi diodami idealnymi do fluorodivingu.